SD1146-170
12-bit, 170MHz, Dual Channel ADC with DSP
Overview & Features
programmed to be delivered in offset binary, twos complement format, or gray code.
FEATURES
  • SNR: 70.8dBFS at fIN = 70.2MHz and fS = 170MSps
  • SFDR: 88.0dBc at fIN = 70.2MHz and fS = 170MSps
  • -151.3dBFS/Hz input-noise at fIN = 70.2MHz and fS =
    170MSps
  • 2.0Vp-p nominal input
  • Typical power consumption: 492.4mW at 170MSps
  • Integer 1-to-8 input clock divider (1000MHz maximum
    input rate)
  • Sample rates of up to 170MSps
  • 1.8V analog supply voltage
  • LVDS (ANSI-644 levels) outputs
  • Internal ADC voltage reference
  • ADC clock duty cycle correction
  • Serial port control
  • Decimation by 2, 4
  • Digital Down-Convertion
  • IQ Mismatch Correction
  • Energy saving power-down modes
Specification
Product Specifications
Resolution 12-bit Speed (Msps) 170
Number of Channels 2 SFDR (dBc)@70.2MHz 80
SNR (dBFS)@70.2MHz 69.5